Chocolate
Yorki
Tenyészeb minősítést csak azok a yorkshire terrierek kaphatnak, akik a 12 hónapos kort betöltötték és:
- A MYTE által kiadott vagy az FCI által elismert származási lappal rendelkeznek,
- az előírt szűrővizsgálaton a szükséges eredményt megszerezték,
- „tenyészthető” minősítést szereztek a MYTE által rendezett vagy engedélyezett tenyészszemlén,
- az előírt kiállítási minősítéseket megszerzik.
Szűrővizsgálat eredményei
A magyarországi yorkshire terrier állomány főként a térdkalács ficam (patella luxatio) betegséggel terhelt, amit kötelező szűrővizsgálattal, és az időbeni szigorításokkal vissza akarunk szorítani. Ezzel célunk, hogy egészséges állományt tudjunk létrehozni, és a tenyésztés egyre inkább kizárólag ezekkel az egyedekkel történjen.
A tenyészebek állatorvosi szűrése az örökletes betegségre a minősítési rendszer része. Az eredményét az erre rendszeresített nyomtatványon igazolja.
A szűrővizsgálatot 12 hónapos kor után lehet elvégeztetni.
Patella Luxatio
Meghatározás: A térdkalács (patella) a combcsont alsó végén lévő vájulatból rendellenesen oldalra kicsúszik.
A kitérés mindkét irányba, de gyakrabban befelé történik. A patella viszonylag könnyen visszahelyezhető. A rendellenességet okozhatja a combcsont végén lévő vájulat sekélyessége, vagy a térdkalácsot rögzítő szalagok megnyúlása, szakadása. Jellegzetes tünet: az állat hirtelen felkapja az egyik hátsó lábát, és három lábon ugrál, majd pár lépés múlva azt újra zavartalanul használja. Ez a jelenség percenként ismétlődhet.
Érintett korosztály: általában 4-5 hónapos kortól fordul elő
Diagnózis: tapintásos vizsgálattal, esetleg röntgenfelvétellel
Gyógykezelés: műtéti úton
Öröklődés: nincs tisztázva
Szűréskor a térd állapota 5 fokozatba sorolható
- mentes
- 1-es: enyhe fokozat
- 2-es: közepesen-enyhe fokozat
- 3-as: közepes fokozat
- 4-es: súlyos fokozat
2014. szeptember 1.-től csak a „mentes” vagy „1-es” fokozatú patella eredmény elfogadható, a kanok és szukák között nem teszünk különbséget.
Importált kutyákat, még akkor is, ha külföldi Champion címük van, csak az előirt szűrővizsgálatok megfelelő minősítése után lehet tenyésztésbe állítani.
Amennyiben az érintett egyed az Európai Unio valamely tagországából érkezik és rendelkezik Patella Luxatio állatorvosi szűrővizsgálattal, azt az egyesület elfogadja.
Tenyészthető minősítés
Tenyészthető minősítést az egyesület által rendezett vagy engedélyezett, az egyesület Tenyészszemle Szabályzatában előírt módon végrehajtott tenyészszemlén lehet megszerezni.
A tenyészthető minősítés kiadásának feltétele a már elvégzett és megfelelő eredményű szűrővizsgálati igazolás leadása.
A vemhesen importált szukáknak az ellést követő lehető legközelebbi alkalommal kell megszerezni az utólagos tenyésztési engedélyt. Az alom bejelentése után a származási igazolások kiadása addig szünetel. Az alombejelntőhöz csatolni kell az eredeti fedeztetési igazolást, különben a kiskutyák nem vehetők törzskönyvi nyilvántartásba.
Importált kanokat, még akkor is, ha külföldi Champion címük van, csak a MYTE által elismert tenyészszemlén szerzett „tenyészthető” minősítés megszerzése után lehet tenyésztésbe állítani.
Kiállítási minősítés
A MYTE tenyészminősítésnek ismer el minden, az egyesület által rendezett klub- vagy speciálkiállításon fiatal, növendék, nyílt vagy champion osztályban megszerzett, FCI bíró által kiadott NAGYON JÓ vagy KITÜNŐ címet.
A tenyészeb minősítéshez legalább egy darab fenti kiállítási eredmény szükséges a kanoknál és a szukáknál egyaránt.
IMPORTÁLT EGYEDEK MINŐSÍTÉSEINEK ÉS EGYÉB MINŐSÍTÉSEK FIGYELEMBEVÉTELI SZABÁLYAI
Az egyesület az Európai Gazdasági Térség szerződő államainak elfogadott szervezetei által jóváhagyott teljesítményvizsgálat eredményeit elfogadja.
MYTE a nemzetközi bírói minősítések nemzetközi címeit elfogadja.
Azonban ha az adott külföldi szervezet, minősítő rendszere enyhébb feltételeket határoz meg a tenyészeb minősítés megszerzéséhez, mint a MYTE által előírtak, abban az esetben a hiányzó feltételeket pótolni kell.
A tenyésztésbe vétel szabályai
Csak egészséges és MYTE által tenyészebnek minősített egyedekkel, az állatvédelmi törvény követelményeinek betartásával szabad kutyát tenyészteni. A tenyészebek és kölykök részére az előírt, fentebb részletezett tartási körülményeket kell biztosítani. Ehhez az alapvető feltétel a tiszta, a fajtának megfelelő tartás, gondos ápolás, elegendő szabad kifutó és emberi odafigyelés.
Külföldi fedeztetés: csak az FCI (illetve az FCI szerződéses partnerei) által elismert származási igazolással rendelkező kannal és a MYTE által rendszeresített fedezési igazolással dokumentálva történhet.
Külföldi fedeztetésnél a kan esetében az adott ország tenyésztési szabályai az irányadók.
A tenyésztésbe vétel alsó és a tenyésztésben tartás felső korhatárai
Kanoknál a tenyésztésbe állítás alsó korhatár 12 hónapos kor, felső korhatára 12 éves kor. A fedezés dátuma a mérvadó.
Szukáknál a tenyésztésbe állítás alsó korhatára 15 hónapos kor, felső korhatára 8 éves kor. A szülés dátuma a mérvadó.
Ettől a felső korhatártól eltérni csak a vezetőség előzetes engedélyével lehet.
Két kölykezés közötti idő
A szukák naptári évenként egy almot hozhatnak le. Két kölykezés közötti idő minimum hat hónap.
Almonként törzskönyvezhető utódok száma
A MYTE az alomból minden egészséges, életképes kiskutyát törzskönyvi nyilvántartásba vesz. Az állatvédelmi törvény nem engedélyezi az egészségesnek látszó utódok elpusztítását még akkor sem, ha olyan sokan vannak, hogy a szuka nem képes őket felnevelni. Ilyenkor dajka-kutya bevonása, vagy mesterséges felnevelés szükséges.
Életteljesítmény
Kanok esetében a tenyészeb minősítés megszerzése után a fedezések számát nem korlátozzuk. A tenyésztő egyéni felelőssége, hogy azokat a fedező kanokat használja, melyekkel állománya minőségét javítani tudja.
Egy szukától az élete során maximum hat alom kerülhet törzskönyvezésre.
Hűtött vagy fagyasztott sperma használata
Hűtött vagy fagyasztott sperma használatánál csatolni kell a kitöltött fedezési igazolást, a kan kutya származási igazolását és eredményeinek másolatát.
A spermát levevő vagy tároló állatorvos igazolását a spermát adó kan kutya azonosításáról.
A mesterséges megtermékenyítést végző állatorvos igazolását a beavatkozás elvégzéséről és a szuka azonosításáról.
Származás és teljesítmény adatok nyilvántartása
A származás-nyilvántartás a rokoni kapcsolatok nyilvántartását szolgálja. Az adatok gyűjtését az egyesület a Törzskönyvi Szabályzat előírásai szerint végzi.
A teljesítmény vizsgálatok célja a tenyészebek tenyészértékének megállapítása. A teljesítmény vizsgálatokat és az adatok gyűjtését az egyesület a Teljesítményvizsgálati Szabályzatában rögzítettek szerint végzi.
A származás- és teljesítmény nyilvántartás az egyesület adatbankjából hívható le. Adat bejelentést, igazolást az általa rendszeresített nyomtatványokon fogad és állít ki.
A kutyák megjelölésének szabályai
Jogszabály írja elő, hogy minden kutyát transzponderrel (mikrochippel) kell megjelölni. Célja, hogy az eb tartós megjelölésével az bármikor azonosítható legyen.
- A chip beültetését a tenyésztő által választott állatorvos végezheti.
- A chip beültetést kizárólag hat hetes kort betöltött kölykökön szabad végezni.
- A chipet a kölyök bal lapockája fölött, a bőr alá kell ültetni.
- A beültetést az egyesület által rendszeresített nyomtatványon dokumentálni kell, melyet a tenyésztő aláír és az állatorvos az aláírásával és a pecsétjével hitelesít.
- Az állatorvos feladata a chipezési adatokat a PETVETDATA adatbázisban rögzíteni.
- A tenyésztő a chipezési igazolást az alombejelentéskor juttatja el az egyesülethez, ahol az archiválásra kerül.
Alomellenőrzés
Egyesületünk alom- és kennelellenőrzést új kennelnév kiváltása esetén illetve szúrópróba szerűen, indokolt esetben végez.
Az elnök által kijelölt, az egyesület egyik választott tisztségviselője és az egyesület egy tagja az előzetesen meghatározott, megfelelő protokoll szerint végzi. (10. melléklet)
Meg kell tagadni az egész alom elfogadását akkor, ha bármely kétség merül fel a fajtatisztasággal kapcsolatban. Ebben a vitás esetben az elnökség DNS vizsgálatot rendelhet el, melynek a költségét a tenyésztő viseli. Amennyiben a vizsgálati eredmény a bejelentett adatok valódiságát igazolja az alom törzskönyvezhető, a vizsgálat költségét az egyesület a tenyésztő részére megtéríti.
Az alomellenőrzés dokumentálása az egyesület erre rendszeresített nyomtatványán történik, melyet az egyesület az irattárában 5 éven keresztül megőriz.
Származás ellenőrzés módja
Az egyesület 2015. január 1-étől, minden tenyészszemléjén a tenyészszemlézett egyedről DNS mintát vesz le. A DNS mintát chip számmal azonosítva tárolja, és vitás esetekben felhasználja. A tulajdonosok nem tagadhatják meg a DNS minta vételét, ha mégis bárki ezt megtagadja, annak kutyáját végleg kizárja az egyesület vezetése a tenyésztésből.
Egy szukát egy tüzelési ciklus alatt csak egy kannal lehet pároztatni. Ettől eltérő illetve vitás esetekben DNS vizsgálatot kell kérni az apaság megállapítására.